Doğa - Çevre Seyahat - Gezi

Önyargı ve dar görüşlülüğün en iyi tedavisi

 


İnsan hayatı hep bir mücadele, bir arayıştır. Günlük yaşamın fırtınaları ve olayları, sıkıntı ve dertleri bizi kâh o yana kâh bu yana atar, durur.
Biz ise bize hayat huzur verecek şeylerin hayali içinde yaşarız.
Tüm çabalarımızın arkasında bu huzur arayışı yatar.


Hepimizin sanal bağımlılık, anlamsız tüketim, sahte kimliklere sığınma, olmayanı varmış gibi gösterme, riyakârlık gibi her türlü sıkıntı ile baş etmeye çalışıyoruz.
Seyahat bu kadar olumsuzluğa karşı adeta karşımıza bir şifa, bir tedavi metodu gibi çıkıyor. Bize müthiş bir yenilenmenin de kapılarını açıyor.
“Hep isteriz ama ya boş ver bir gün yaparım dediğimiz ertelediğimiz sanki sonsuz vakitlere ve zamanlara sahipmişiz gibi davrandığımız işler vardır.”


Her gecen gün süremiz ve zamanımızın o sonsuz zannettiğimiz ben büyük kıymetimizin daraldığını ve bu yapmak istediklerimiz için zaman kalmayacağını görebiliyor muyuz?

Seyahat etmek, yeni yerler, yeni kültürler tanımak, yeni insanlarla tanışmak, yaşamın içinde yeni olasılıklar keşfetmektir.
“Bu keşifler geniş görüşümüzü dünyaya bakışımızı geliştiriyor hayatı, dünyayı, insanları, ülkeleri, kültürleri, olan biteni çok daha geniş çerçeveden görmemizi sağlıyor.”
Toplum içinde farkındalığımızı artırıyor, ideallerimizi yükseltiyor ufkumuzu genişletiyor.
“Bize benzemeyenleri oldukları gibi kabul etmeyi, hiç kimseyi ve hiçbir şeyi dışlamamayı ve öteki yapmamayı öğretir.”

Hepimiz zamanın ninnisiyle, uykuda geçirmek zorunda bırakılıyoruz hayatı!

Hayatı dolu yaşamak için çok önemli bir fırsattır seyahat etmek. İmkânlarımız elverdiği ölçüde, yurtiçinde, Anadolu’ya ve yurtdışında gezilere çıkmak çok önemli bir kalite katar yaşama.
Yeni kültürler tanımak, bilmediğimiz tanımadığımız köşelerini görmek kişisel gelişimimize büyük bir katkı sağlıyor.
“Karda yağmurda sevincine, coşkusuna; Fırtınada boranda öfkesine, isyanına ortak olabilmeli doğanın.”
“Seyahat, bir okul gibidir. Kişi, kendi yaşamını, dünyayı, diğerlerinden çok daha doğru ve farklı anlar. Bu sayede kendine çizeceği yol ve hayat çok daha anlamlı belirgin ve tutarlı oluyor.”


İnsanı mutlu eden hayatın içine karışmış küçük detaylardır esasen. Bu detaylar bizim güzellikleri görmemizi ve mutlu olmamızı sağlar çoğunlukla. Ama biz bunun ne kadar farkındayız?

“Seyahat edenin daha mutlu olacağı, daha mutlu, anlayışlı, sevgi dolu, kendine güvenen, öz güveni artan, çok daha başarılı dinamik üretken bir insan olduğunu görüyoruz.”
“Bu deneyimleri yaşayan sıradan bir insan bir daha asla eskisi gibi olamaz. Artık çok renkli ve çok zengin bir dünyanın kapılarını aralamıştır ve daha fazlasını arzulamaktan kendini alamaz…”
Her fırsatta toplayın çantanızı, yollara düşüp ve olabildiğince uzaklara gitmek lazım bence.


Bu iş çok zor demeyin sakın. İlk anda çok zor gibi görünse de ilk adımı attıktan sonrası çok kolay geliyor.

Dışarıda olağanüstü güzel bir dünya var, Hayatı güzel ve anlamlı yaşamak için kendimize  bir şans vermemiz gerekiyor sadece.
Daha sonrasında siz bile, bu kişinin kendiniz olduğunuza inanamayacaksınız.
 Yaşam dediğimiz bir sınav; “Asla vazgeçmemeli sevmek ve öğrenmekten; Ama herkesi sevemeyeceğini de her şeyi bilemeyeceğini de fark edebilmeli insan”.
 Tıpkı, her şeye sahip olamayacağı bilmesi gerektiği gibi…
Sevdiğim bir söz vardır ; “Yüreğin susup, mantığın sürüklemeye başladığında ayaklarını, dağlara dönmeli yüzünü insan”
 “Önyargı, taassup ve dar görüşlülüğün en iyi tedavisi seyahattir”
Hayırlar cümleyi Kuşatsın..
Kaynaklar ; Gezinti, Hayde Hayat Boyu Yürüyüş, Seyyahlar
                                                              

Yorum Yaz