Güncel

Her Şeyi Bilenler

 

Hani hepimizin etrafında vardır. Yâda sosyal medyaya da arkadaşlarımızdır. Her şeyi bilen ve ona itiraz eden tipler vardır. Bu tipler daha da ileri gider sizi dini yâda milli kavramlarla damgalar. Bu kavramlardan ürettiği kavramla size küfür etmeyi kendinde hak görür. Onların öyle bir hakkı ve yetkisi vardır. Çünkü doğru ve Hak sadece kendileri, kendi yaptıkları, hayalleri, düşünceleri ve inandıklarıdır.

Pervasızca ölçüsüzce ve ahlaksızca eleştirir tenkit ve hakaret eder ve bir o kadarda ölçüsüz dalkavukluklar yaparlar. Ondan değilsen zaten bitmişsin. Sana cennet bile haram. Çünkü nerede ise Allah’ın adına bile karar verirler.!

“Her şeyi bilen, neyi bilmemiş olur? Haddini. İnsanın kendini ve hududunu bilmesi, konunun özetidir.”

Çok kazanmak tutkusu, hakkından fazlasını almak hırsı, makamlar, mevkiiler, bütün değerlerin kaybolmasına, insanların birbirlerini aldatarak, bir yaşam biçimini tercih eder hale gelmesine sebep oldu yâda olmakta.

Dürüstlük ve hayatta attığımız her adımda doğruluğu esas almak kendimize duyduğumuz saygının bir göstergesi, gelecek nesillere bırakacağımız davranış mirasının değerinin bir ölçütü ve hayata kattıklarımızın bir yansımasıdır.

Birde bu kadar yapılanın sanki görülmediği yâda görülmeyeceği gibi rahatça yaşamak. Sonsuzluğun sahibini bildiğin halde, görmezden gelmekle nereye kadar gidebiliriz?

“Düzeltilmek herkesin ağrına gittiği için kimse kimseyi düzeltmeyi göze alamıyor. Düşüncesini saklayarak konuşuyor çokları. “

“Halının altına süpürmeyi, gizlemeyi, saklamayı, çekirge gibi zıplamayı adet edinenleri de biz hayatımızdan süpürmeliyiz”

Bunun içinde ilk önce kendimizi bir gözden geçirmek ile başlamak lazım değil mi?

Yorum Yaz