Yaşam

“Bir grup insan ileriye bakmalı,bu siz olun.”


1992’li yıllardı. Balkanlar karışmış Boşnaklar Sırpların sistematik soykırımına tabi tutuluyordu. Dünya ve Özgürlükçü Avrupa dilini yutmuş kendi toprakları içerisinde gözünün önündeki katliamı seyretmekte idi.
Bizler o zaman milli gençlik vakfında sivil toplum çalışmaları yapıyorduk. Bosna’ya Türkiye’den en kuvvetli destek Merhum Necmettin Erbakan hocamızdan gidiyordu. Gerek yaptığımız mitingler, gerekse toplantılarla Bosna’nın sesini dünyaya duyurmaya çalışıyorduk.
Avrupa’nın ortasında soykırıma tabi tutulmuştu Boşnaklar. Dünyanın en canlı olarak izlediği bir soykırıma. İnsanlar yüksek tepelerde konuşlanmış keskin nişancılar tarafından Pazar yerlerinde öldürülüyordu. Sırplar insan avlama partileri düzenliyor idi.
Erbakan hocanın önderliğinde kurulan IHH ve diğer organizasyonlarla toplanan yardımlarda Boşnaklara güçlükle ulaştırılmaya çalışılıyordu. Tabii içimizdeki Sırplarda boş durmuyor bu çalışmaları baltalıyordu.
Hele o acı haber gelince hepten yıkıldık. Srebeniskada BM kontrolündeki Hollandalı askerlerinin gözü önünde yedibinbeşyüz Boşnak kardeşimiz öldürüldü. Adeta yıkılmıştık. Dünya seyrediyordu bu gün olduğu gibi.. Ogün verdiğim tepki Boşnakları zambak figürlü bayrağını bütün montlarıma diktirmek oldu. Sürekli Boşnak milli marşını dinliyorduk.
O zamanlarda duydum Aliaya ismini. Savaştan dolayı bir komutan, lider halkını ayağa kaldıran bir lider olarak algıladık. Fikir düşünce boyutuyla savaş sonrası tanıştık.
Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç, Balkan tarihine son zamanlarına iz bırakmış büyük bir şahsiyet, unutulmaz bir liderdir.
Aliya İzzetbegoviç ‘in 13.06.1996 tarihinde Genç Müslümanlar Kurulunda yaptığı şu unutulmaz tespitlerde bugün ne kadar da haklı idi.
‘‘Değerli kardeşlerim Selamün aleyküm,
Son dört yılın faaliyet raporunuzu dinledim ve biraz hayal kırıklığına uğradım. Basit gündem içinde takılıp kaldınız: şu kadar paket dağıttık, bu kadar para… hep basit gündem. İzin verin bu konu hakkında birkaç şey söyleyeyim. 
“Bırakın gündemle devlet uğraşsın, siz fikir üretin. Biz daha 1945 yılında komünizmin çöküşünü ve İslam Dünyasının yükselişini öngördük. Birincisini tutturduk, ikincisini tutturamadık. “
“İslam Dünyasının yükselişi ile ilgili değerlendirmelerde yanlış yaptık. İslam Dünyası bizim düşündüğümüz gibi maalesef hızlı yükselmedi. Bunun sonucunda Boşnaklar da trajedi yaşadı. Bu trajedi kısmen İslam Dünyasının zayıflığından dolayı yaşandı. İslam Dünyası güçlü olsaydı, biz başka türlü şarkı söylerdik.
Müslümanlar yeteri kadar eğitimli değil ve kopuk durumdadır. Bu iki gerçek birbirine çok bağlıdır.”
İslam Dünyasının şu iki temele dayanması lazım: Biri İSLAM, ikincisi ise EĞİTİM.
“Yetersiz eğitim sonucunda yozlaşmış ve diktatör rejimler ve birliğin bozulması ortaya çıkar. Onun için önümüzdeki tartışmalar için bir konu öneriyorum: Doğu ve Batı! Basit konulardan kendimizi kurtaralım! Fikir üretelim. Sadece bu şekilde gençleri kendimize çekebiliriz. Gençlerden bahsetmişken, bugün bu kurulda kendimizi farklı bir şekilde göstermeliydik.” 

“Bugün burada daha fazla genç olmalıydı. Gencimiz çok var, ama onlar görünmeli. Gençler hayallerine yer versin. Doğu-Batı problemi çok önemli. Yapacağımız değerlendirmelerde Kur’an hariç hiçbir sınırlamamız yok. Cesaretle yeni formlar aramalı ve yeni ilişkiler kurmalı. Çalışma ve eğitim olmadan her hangi bir başarıya ulaşabiliriz düşüncesinden kurtulmamız lazım.”
Aliya halkı ile aynı şartlarda yaşayan bir lider idi. Onun evinin, arabasının, sofrasının diğer Boşnaklardan hiçbir farkı yoktu. O ara sıra halkın içine karışıp çay içen, arada evlerine ziyarete giden değil onlarla beraber yaşayan biri idi. Söyledikleri ile yaptıkları ve hayatı bir biri ile uyan bir liderdi. Onun için ona kral diyoruz. Bilge Kral.
Şu güzel sözü bize hedef olsun ;
“Bir grup insan ileriye bakmalı. Bu siz olun.”
Allah Rahmet eylesin.
Selam ve Saygılar
 

Yorum Yaz