Yaşam

Öyleyse Kendinizi Temize Çıkarmayın..

 “Öyleyse kendinizi temize çıkarmayınız. Çünkü O, kimin kötülüklerden sakındığını herkesten iyi bilir.”
Sonsuzluğun sahibi yüce yaradan böyle sesleniyor Necm Suresi 32.ayette insanlara.
Merhum Seyyid Kutup Fizilalil Kuran tefsirinde şöyle diyor ayet için;
“İnsanın bir yaratıcısının olduğunu, bu yaratıcının aynı zamanda tüm evrenin de yaratıcısı olduğunu, kendisinin ve evrenin yaratılışının aynı doğal yasalar uyarınca gerçekleştiğini düşünmesi, bu gerçeğin bilincine varması hayata, çevresindeki tüm canlı-cansız varlıklara yönelik bakış açısını kökten değiştirir. Varlığına, bu bilinçten yoksun olanlarınkinden daha büyük, daha geniş kapsamlı, daha yüce bir değer ve amaç kazandırır.”
Etrafımıza şöyle bir baktığımızda ve insanlar ile konuştuğumuzda şu klişe lafı işitmemek neredeyse mümkün değildir. “Benim kalbim temiz” Çok sıklıkla karşılaştığımız bir cümledir.
Çünkü çoğu zaman başkalarının hatalarını sıralar, kendi hatalarımızı görmeyiz. Samimi bir özeleştiri yapmaz, vicdan muhasebemizi tutmayız.
Esasen çoğu insan bir anlamda kendini aklayarak temize çıkarmaya çalışır.
Hatta neredeyse “kalbi temiz olmayan” tek bir kişinin bile olmadığını düşünebiliriz Bu söylemler karşısında ben ne haldeyim diye düşünürüz de.
Bu kadar Hümanist bir dünyada yaşıyoruz! İnsan sevgisi adeta tavan yapmış durumda! Söylemde herkes temiz ve hümanist. Peki ya uygulama?
Dünya tarihinin en kanlı ve vahşi günlerini geçirirken nasıl herkes bu kadar temiz, namuslu ve adil olabiliyor?
Ayetin mealinde ; “Öyleyse gayretkeşlikle O’nun gözüne batmaya çalışmanıza, O’nun karşısında davranışlarınıza değer biçmenize gerek yoktur. O’nun katında eksiksiz bilgi ve duyarlı terazi vardır. Davranışlara biçeceği karşılıklar adildir, sözü kesindir ve her meseleyi kesin çözüme bağlayacak olan O’dur”diye buyurulmaktadır.
İnsan çoğu zaman yaptığı işlerde ya da söylediği sözlerde kendini haklı görerek temize çıkartır. Hatalı olduğunu bilse bile yine de yaptıklarını meşrulaştırmak için uğraşır.

Bir kimsenin arkasından dedikodusunu yaparsın aslında kalbinin temiz olduğunu, gerçeğin bilinmesi için bu konuşmaları yaptığını iddia edersin.
Bu işin özeti esasen insanların bir anlamda kendilerini aklayarak temize çıkarmaya çalışmalarıdır.
İşte bu çok tehlikeli ve kendini temize çıkartma durumudur.
Bir insanın kalbinin temiz olduğu inancıyla dini buyrukları dikkate almaması ise bir hezeyandır. Bu kişiler buyrukları dikkate almaz.
Bu buyrukları ; “Allah’ın insanlardan istediği temiz bir kalbe sahip olmaları değil mi?” şeklindeki kişisel anlayış ve yorumlara varır.
Ey iman edenler! Şeytanın adımlarını izlemeyin. Kim şeytanın adımlarını izlerse, şeytan ona iğrençlikleri ve kötülüğü emreder. Allah’ın lütuf ve rahmeti üzerinizde olmasaydı, içinizden tek kişi bile temize çıkamazdı. (Nur suresi 21)

Gönüllerin ve gerçek niyetleri ancak Allah bilir. Hesap günü beklemediğimiz şeyler ile yüzleşebiliriz.
Dolayısıyla kişisel anlamda kalp temizliği iddiasında bulunmak yeterli olmadığı gibi, asıl olan kalp temizliği, Sonsuzluk sahibinin razı olacağı eylemler sergilemekle gerçekleşir.
Şu ilahi buyruk hiç aklımızdan çıkmamalı;
İnsan için emeğinden başka hakkı yoktur” (Necm;39)
Hayırlar cümleyi Kuşatsın..

Yorum Yaz