Yaşam

Korkuyla Esir Almak…


Korkuyu tetikleyen nedenler hep araştırılır. Nasıl denetim altına alınacağı nasıl kontrol edileceği hep konuşulur ve tartışılır.
Psikiyatristler genellikle öfkenin ve itirazın kontrollü olarak dışa vurulmasının insan ve toplumlar için faydalı bir durum olduğunu söylerler.
Georges Bernanos “ Korku, gerçek korku şiddetli bir delilik anıdır; tüm deliliklerimiz içerisinde en zalimi odur.
Onun hızına hiçbir şey yetişemez, hiçbir şey onun yarattığı sarsıntı ile başa çıkamaz” der.
Korku gibi bir duygu olan öfke ise gelip geçicidir. Öfke durumunda insanlar ve toplumlar öfke itirazlarını kontrol altında tutabilirler. Korku nefretle birleştiğinde ise felaketlere kapılar açılıyor demektir.
Başta ülkemiz, Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde insanlar terör ve savaşla yaşamaya başlamıştır.
Her gün kendi güvenliği, ailesinin güvenliğinden ve geleceğinden endişe duyması ise terörün elde etmek istedikleri için kullandığı ana argümanlardır.
 İnsanlar ve ülkeler adeta korku yığınları haline getiriliyor. Arkasından da korku ile birleşen nefret ve öfke geliyor.
Sinirli, asabi, saldırgan olabilen kişi burada devreye girer. Bunun doğuracağı neticelerde başkalarına karşı sinirli, kendi değerler sistemini eleştirmeyi yitirmiş bir şeyi yapabilme gücünü yitirmiş, mantığını kaybetmiş, tutkuları yüzünden kaybetmiş bir insan profili çıkarır karşımıza.
Yargı yeteneğini yitirdiğimiz zamanda “özeleştiri” yeteneğimizde onunla beraber yitiriyoruz maalesef. Doğru akıl yürütemez ve yanlışlıklar üzerine odaklanmış bir insan halinde geliyoruz.
Kendimize özeleştiri yapamaz isek yapacağımız tek şey yanlışlıkları ve başarısızlıkları başkalarının üzerine yıkmak gibi sonuç çıkıyor.
Daha sonrasında ise çevremizden başlayarak dünyanın ne kadar kötü olduğunu, ülkemizin ne kadar kötü olduğunu yaymak ve bunu benimsemek kalıyor bize maalesef.
Bu ruh haline girdiğimizde de sadece inanacağımız şey kendi söylediğimiz şeyler olacaktır. Bu endişelerde nefret etmeyi başlatıyor.
Nefret korkudan doğar, korku nefretten doğmaz.


(Sancak Gazetesi 28.09.2016)

Yorum Yaz