Yaşam

Yaşama Hayali Kurulan Ege Kasabaları..

Yılbaşı Büyük İkramiyesi Çıktığında Yaşama Hayali Kurulan Ege Kasabaları

Her yıl olduğu gibi bu yıl da üzerine hemen hemen herkese büyük hayaller kurduran Milli Piyango yılbaşı büyük ikramiyesi açıklandı. 2017 büyük ikramiyesi tamı tamına 60 milyon Türk Lirası. Bir düşünsenize 60 milyon Türk Lirası’nın hepsi size çıksa.

Her yılbaşı geldiğinde büyük ikramiyenin kendisine çıktığını hayal etmeyen yoktur sanırım. Yılbaşı büyük ikramiyesi size çıkarsa ne yapmak istersiniz? diye sorduğumuz herkes kurduğu farklı farklı hayallerini anlattı bize. Ancak çoğunluk öyle bir şey dedi ki inanamadık.

Yurdum insanı yılbaşı büyük ikramiyesi bana çıkarsa diye başladı söze ve hayaller şu şekilde söylene geldi; maddi sıkıntı çekenlere yani muhtaç olanlara yardım ederim, ailemin hayatını ve kendi hayatımı garanti altına alırım, ev, araba, dünya gezisi diye liste devam ederken bizi en çok şaşırtan son söyledikleri oldu. ‘Ömrümü uzatacak sakin bir Ege kasabasına yerleşirim. Bahçemde domatesimi, biberimi yetiştiririm.’ Bizler de bunun üzerine gidip konuştuğumuz kişilerin yılbaşı büyük ikramiyesi çıktığında yaşama hayali kurdukları Ege kasabalarını listeledik.

Bodrum
Bodrum
İlk sırayı tabi ki de Bodrum aldı. Türkiye’de Ege’nin en güzel köşesi neresi deseler birçok kişi ilk olarak Bodrum’u söyler. Bodrum; Yalıkavak’ı, Bitez’i, Gümbet’i, Göltürkbükü, Turgutreis’iyle insana harika bir coğrafyada yaşadığını hissettiriyor. Ünlü sanatçıların şarkılarına bile konu olan Ege’nin göz bebeği niteliğindeki Bodrum, dillere destan tarihi, muhteşem koyları, ılıman havası ve zeytinyağlı Ege otlarından oluşan mutfağı ile burada yaşasam hiç yaşlanmam diyebileceğiniz bir yer.
Dikili
İzmir Dikili
İzmir çoğunlukla söylenen büyük şehir olsa da Dikili’nin yerinin herkes için ayrı olduğunu anladık. Güzel İzmir’in kuzeyinde yer alan Dikili’nin geçmişi milattan önce 5000 yılına kadar dayanıyor. Tarihin ve doğal güzelliklerin iç içe geçtiği Dikili huzur dolu atmosferiyle gelen ziyaretçilerini kendine aşık ediyor. Sadece tertemiz denizi, koyları ile değil şifa dolu kaplıca sularıyla da yaşanası bir yer olduğunu kanıtlıyor Dikili.
Foça
İzmir Foça
Eski ile yeninin, sakinlikle huzurun bir arada olduğu bir kasaba hayal ediyoruz dediler ve bu tanım bizi Foça’ya götürdü. Foça’yı görüp de sevmemek, gidip de geri gelmemek mümkün değil. Hele bir de akşam güneşini Foça sahilinde batırdınız mı, işte burada bir ömür yaşanır dersiniz. Eski Foça ve yeni Foça diye ikiye ayrılmış olan şehrin her noktası ayrı bir güzelliğe sahip. Mersinaki koylarının sahip olduğu plajlar en güzelidir.
Akbük
Aydın Akbuk
Birçok kişi Akbük’ü bilmez. Öyle gizli saklı kaldığından da değil. Çünkü, doğa ile denizin kucaklaştığı Akbük’de, dillere destan eğlenceler yerine huzur ve dinginlik var, dediler. Didim’e gelen yazlıkçıların ve tatilcilerin sakin bir köşe aradıklarında kaçıp geldikleri yer olan Akbük, Aydın ili sınırları içerisinde kalıyor. Ege’de doğaya sarılmak isteyenlere tek tavsiyemiz. Yeşili ve mavisi ile güzide bir Ege kasabası.
Urla
Urla
Yüzyıllardır her sabah zeytin ağaçlarının denizi selamladığı Urla’da yaşam hiç son bulmuyor, dediler ve rotalarını Urla’ya çevirdiler. Tarihin doğayla, rüzgarın denizle dans ettiği bu Ege kasabasında zaman M.Ö. 4000 yılına kadar geri gidebiliyor. Gün içerisinde kendinizi Urla’nın üzüm bağlarında kaybederken akşamları da ılık ılık esen sahilindeki balıkçı restoranlarında güneşi batırabilirsiniz.
Datça
Datça
Strabon bizim yol göstericimiz dediler ve bize Datça’yı işaret ettiler. Eşsiz güzellikte bu kıyı ilçesi, Gökova ve Hisarönü körfezleri arasından Ege Denizi’ne uzanmaya devam ediyor. Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından acil olarak korunması gereken 100 yeryüzü noktasından biri olan Datça sadece günümüzde değil eski çağlarda da oldukça önemli bir yere sahip. Hatta tarihçi Strabon, “Tanrı, yarattığı kulunun uzun ömürlü olmasını isterse, Datça Yarımadası’na bırakır.” demiş. Dünyanın başka hiçbir yeri için söylenmiş böyle bir söz olmaması Datça en yaşanabilir yerler arasında ilk sıraya oturtuyor.
KöyceğizKöyceğiz
Bizlere büyük ikramiye çıktığında direk yerleşeceğim yer Köyceğiz diyen bir takipçimizin söylediği şu sözü de sizlere iletmek istiyoruz: ‘İtalya’nın Roma’sı varsa, Türkiye’nin de Köyceğiz’i var.’ Tarihi 4 bin, doğal güzelikleri on binlerce yıl önceye dayanan Köyceğiz tertemiz havası, masmavi denizi, yemyeşil ormanları ile tüm dünyaya göz kırpıyor. Termal kaplıcaları, tarihi Kaunos antik kenti ve çevresinde barındırdığı aktiviteler ile huzur ve hareketliliği bir arada sunuyor. 

Yorum Yaz