Yaşam

Türkiye’nin 16 Dünya Mirası

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 16 Dünya Mirası

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından kurulan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), yeryüzünde miras özelliğine sahip olan varlıkların korunması adına 1972 yılında bir sözleşme hazırladı. Türkiye ise bu sözleşmeyi 1982 yılında imzaladı. O yıldan bu zamana kadar listeye 16 miras sokmayı başaran ülkemizde, listeye eklenecek doğal ve kültürel değerlerin sayısı giderek artıyor.

1 – Tarihi Yarımada

tarihi yarımada

İstanbul’un tarihi alanları, bu listeye adını yazdıran ilk varlıklarımız. 1985 yılında listeye giren Tarihi Yarımada, şehrin merkezini oluşturmasının yanı sıra, özel bir coğrafya içerisinde ihtişamlı bir geçmişin yansıması gibi adeta. Tarihi Yarımada, Dünya Miras Listesi’nde dört ana bölüm şeklinde yer alıyor; Hipodrom, Ayasofya, Aya İrini, Küçük Ayasofya Camii ve Topkapı Solmak üzere “Arkeolojik Park”, Süleymaniye Camii ve çevresinden oluşan “Süleymaniye Sarayı aruma Alanı”, Zeyrek Camii ve çevresinden oluşan “Zeyrek Koruma Alanı” ve “Tarihi Surlar Koruma Alanı”.

2 – Divriği Ulu Camii

divriği ulu camii
Günümüzde Sivas’ın Divriği ilçesinin başlıca ziyaret noktası olma özelliği taşıyan Divriği Ulu Camii de, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almayı başaran ilk eserlerimizden biri. 1985 yılından günümüze kadar liste içerisinde yer alan Divriği Ulu Camii, Anadolu’nun geleneksel taş işçiliğinin en seçkin örneklerinden biri olması nedeniyle bunu fazlasıyla hak ediyor.

3 – Hattuşaş Antik Kenti

hattuşaş antik kenti
İlk kez 1834 yılında gezgin ve arkeolog Charles Texier’ın yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıkan Hattuşaş Antik Kenti, Çorum’un Boğazkale ilçesinde bulunuyor. Günümüze kadar aralıklarla devam eden kazı çalışmalarında çok sayıda anıtsal yapı ortaya çıkarılan antik kent, Anadolu’nun en önemli arkeolojik varlıklarından biri olması sebebiyle, 1986 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

4 – Nemrut Dağı

nemrut dağı
Tarihte, “Zeus’un göklerdeki tahtına en yakın yer” olarak nitelendirilen Nemrut Dağı, günümüzde en güzel gün doğumu ve günbatımı manzarasına ev sahipliği yapan noktalardan biri. Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer alan ve 2 bin 206 metre yüksekliğe sahip olan Nemrut Dağı, ihtişamlı tümülüsü, dev tanrı heykelleri ve kabartmaları ile 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası listesindeki yerini aldı.

5 – Xanthos Antik Kenti

xanthos antik kenti
Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan Xanthos Antik Kenti, sahip olduğu tarihsel değeri nedeniyle 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi. Antik dönemde Likya bölgesinin önemli din ve yönetim merkezlerinden biri olma özelliği taşıyan Xanthos Antik Kenti.

6 – Letoon Antik Kenti

letoon antik kenti
Xanthos’la aralarındaki organik bağ dolayısıyla 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen Letoon Antik Kenti, Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alıyor. 4 km uzaklıkta Xanthos’un kutsal alanı olan Letoon Antik kenti, ne yazık ki 7. yüzyılda önemini kaybederek terk edilmiş. Tapınakların doğusundaki yamaçta yer alan tiyatro kalıntısı ise kesinlikle görülmeye değer.

7 – Safranbolu

safranbolu
19. yüzyıldan kalma tarihi evleri ile bilinen Karabük’ün Safranbolu ilçesi, Batı Karadeniz’in en güzel duraklarından biri. Geleneksel kent kültürünü bozulmadan günümüze taşıyan Safranbolu, ahşap evleri, tarihi zenginlikleri ve muhteşem doğal kanyonları ile uzun zamandır UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

8 – Truva Antik Kenti
truva antik kenti
Çanakkale ‘ye bağlı olan Tevfikiye Köyü sınırları içerisinde yer alan Truva Antik Kenti, dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından biri. Şehir merkezine 30 km mesafede bulunan Truva Antik Kenti, tarih sahnesinde pek çok yıkıma ve savaşa tanıklık etmiş bir kent. Tam dokuz kez yıkılıp yeniden kurulan kent, 1998 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini koruyor.

9 – Selimiye Camii

selimiye camii
Osmanlı mimarlığının doruk noktası ve adeta bir başyapıt olarak nitelendirilen Selimiye Camii, Edirne ‘nin baş tacı olma özelliğinde. Sahip olduğu özellikleri ile dünya mimarlık tarihine damga vuran ve Mimar Sinan’ın ustalık dönemi eseri olarak tarihe geçen Selimiye Camii, 2011 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

10 – Bergama

bergama

İzmir’in en önemli ziyaret noktalarından biri olan Bergama, geçmişten günümüze taşıdığı tarihi değerleriyle ülkemizin görülmeye değer alanlarından. Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerine ait birçok önemli kalıntıya ev sahipliği yapan Bergama, bu özellikleri ile 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaya başladı.

11 – Cumalıkızık
cumalıkızık
Osmanlı yaşam tarzını yansıtmak konusunda oldukça önemli bir yere sahip Bursa ve Cumalıkızık. Türkiye’nin en büyük ve hareketli şehirleri arasında yer alan Bursa, tarihi değerleri, doğal zenginlikleri ve kaplıcaları ile çok sayıda turisti kendine çekiyor. Bursa’nın Yıldırım ilçesinde yer alan Cumalıkızık’ta bir adet etnografya müzesi mevcut. Bursa ve Cumalıkızık, 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini almış durumda.

12 – Diyarbakır Surları
diyarbakır surları
Diyarbakır Kalesi, Surları ve Hevsel Bahçeleri, 2015 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren değerlerimizden. Hala daha özgünlüğünü korumayı başaran ve pek çok medeniyetin kültürel izlerini taşıyan Diyarbakır Kalesi ve Surları, dünya tarihi için oldukça önemli bir evrensel miras. Hevsel Bahçeleri ise yeşilin büyük bir hazine niteliğinde olduğu bir coğrafyada, halkın kullanabildiği açık ve tarihi öneme sahip yeşil bir alan olarak önemini koruyor.

13 – Efes Antik Kenti

efes antik kenti
Hem kentleşme ve mimarlık hem de din tarihi açısından geçmişe ışık tutan, pek çok dönemin izlerini yansıtan Efes Antik Kenti, Anadolu’nun en önemli kültürel zenginliklerinden biri. İzmir’in Se ilçelçuksinde yer alan Efes Antik Kenti, dönemin oldukça önemli bir merkezi ve Menderes Nehri kenarında kurulmuş aktif bir limandı. Şimdilerde nehrin taşıdığı alüvyonlar dolayısıyla kıyıdan birkaç km içeride kalan Efes Antik Kenti, 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

14 – Kapadokya

kapadokya
Eşsiz görünümü ile ülkemizin en fazla ziyaret edilen noktalarından biri olan Kapadokya, şöhretini neredeyse tüm dünyaya duyurmuş durumda. 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kapadokya, Türkiye’nin korunması gereken en önemli doğal ve kültürel miraslarından biri. Listenin kapsadığı alanlar ise; Göreme Milli Parkı Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri, Karain Güvercinlikleri, Karlık Kilisesi, Theodoro Kilisesi ve Soğanlı Arkeolojik Alanı.

15 – Hierapolis Antik Kenti
hierapolis antik kenti
Günümüzde doğal ve tarihi değeriyle Denizli’nin en çok ziyaret edilen noktalarından biri Hierapolis Antik Kenti. Benzersiz gönümü ile akıllara kazınan Pamukkale Traver’nin hetenlerinin men üzerinde yer alan ve “kutsal şehir” anlamına gelen Hierapolis Antik Kenti, geç Helenistik ve erken Hristiyanlık dönemlerinden kalan eserleri ile oldukça değerli miras olarak 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaya başladı.

16 – Ani Harabeleri

ani harabeleri

Kars şehrinin en can alıcı noktalarından biri Ani Harabeleri. Şehir merkezine 48 km mesafede bulunan Ani Harabeleri, uzun yıllar boyunca Ermeni hükümdarlarının başkenti olmuş. 11. ve 12. yüzyıl İslami eserlere de ev sahipliği yapan Ani Harabeleri, 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunuyordu. Geride bırakmaya yaklaştığımız 2016 yılında ise Dünya Mirası olarak tescillenen Ani Harabeleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren son mirasımız.

Keşif Rehberi

Yorum Yaz