Tarih

My Lai Katliamı..

Bayram Ali Akyüz 


  1. Vietnam Savaşı sırasında sivillere karşı şiddet olaylarından biride, 1968 yılının Mart ayında Güney Vietnam mezrası My Lai’deki nüfusun çoğunluğunun bir Amerikan askeri şirketi tarafından vahşice öldürülmesi idi.
Tam rakamlar teyit edilmediği halde Kadınlar, çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere 500 kadar insan My Lai Katliamında öldürüldü.


Mỹ Lai Katliamı asıl olarak my lai, my khe ve son my köylerinde gerçekleşen 3 eş zamanlı katliamın ortak adıdır.

Yüksek rütbeli ABD Ordusu subayları, katliamı bir yıl boyunca olayları örtbas etmeyi başardılar.
ABD silahlı gücünün işlediği bu savaş suçu bir İngiliz gazeteci tarafından ortaya çıkarılmıştır ve olaydan 1 sene sonra ABD ordusu tarafından kabul edilmiştir.

Ayrıca köylerde yapılan bu katliam yine ABD ordu fotoğraflarıyla da belgelenmiştir. Öldürülen sivillerin Güney Vietnam sınırları içerisinde bulunan köylerde yaşamaları, bu katliamın kamuoyunda ve uluslararası basında daha yoğun tartışılmasında etkilidir.
Katliam Uluslararası bir öfke dalgasına yol açtı ve konuyla ilgili özel bir soruşturma başlattı. 1970’de ABD Ordusu yönetim kurulu, My Lai’deki olaylarla ilgili 14 kişiyi suçlu buldu.

Benim Sonim köyümün bir parçası olan My Lai mezrasının Mart 1968’de, Amerikan 11. Piyade Tugayı, VC gerillalarının Son My’ın kontrolünü ele geçirdiğini söyledi. Teğmen William L. Calley tarafından yönetilen birim, 16 Mart’ta arama ve yok etme görevi için köye yollandı.
Ordu komutanları Charlie Şirketi askerlerine, Son My’da bulunanların hepsinin VC veya aktif VC sempatizanları olarak düşünülebileceklerini ve köyü imha etmelerini emrettiler.

Askerler geldiklerinde  Viet Cong bulamadılar, ancak yüzlerce sivili (çoğunlukla kadınlar, çocuklar ve yaşlı erkekler) tecavüz ve işkence de dahil olmak üzere son derece acımasız bir şekilde öldürdüler .
Calley’in, küçük çocuklar da dahil, düzinelerce insanı bir makineli tüfekle çalıştırmadan önce bir hendeğe sürüklediği bildirildi. My Lai’deki Amerikan askerlerine a karşı tek bir atış bile yapılmadı.

My Lai katliamı ancak bir keşif misyonunda Ordu helikopteri pilotu olan Emniyet Görevlisi Hugh Thompson’ın uçaklarını askerlerle geri çekilen köylüler arasında inmesi ve saldırılarına devam etmesi halinde ateş açma tehdidinde bulunması sonrasında sona erdiğini bildirdi.
Katliamdan haberlerini saklamak skandala neden olurken, Charlie Şirketi ve 11. Tugay komutasındaki görevliler derhal kan dökme olayını küçümsemeye çalıştılar.
Katliam raporlarını dinlemesine karşın Katliam raporlarını dinlemiş olan 11. Tugay’daki bir asker olan Ron Ridenhour, olayları aydınlatmak için bir kampanya başlatana kadar devam etmiştir.
Ritorner, Cumhurbaşkanı Richard Nixon, Pentagon, Dışişleri Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanları ve birkaç kongre üyesine cevap ve mektup yazdıktan sonra Kasım 1969’da olayı ortaya çıkartan araştırmacı gazeteci Seymour Hersh’e röportaj verdi.

Amerikan Ordusu, Ridenhour’un sözlerini ve onu takip eden uluslararası kargaşanın ortasında, My Lai katliamı ve onu örtbas etmek için yapılan çabalar hakkında özel bir soruşturma emri verdi.

Teğmen General William Peers başkanlığındaki araştırma, Mart 1970’de raporunu açıkladı.Ordu daha sonra Calley, Yüzbaşı Ernest Medine ve Albay Oran Henderson dahil olmak üzere yalnızca 14 kişiyi My Lai’deki olaylarla ilgili suçladı.

Teğmen Calley haricinde hepsi  beraat etmişti. Mart 1971’de, Calley’ye cinayetleri My Lai’de yönetme rolüyle ömür boyu hapis cezası verildi. Çoğu Calley’i günah keçisi olarak gördü ve cezası 20 yıl ve daha sonra 10’a indirildi; 1974’te şartlı tahliye edildi. ABD Başkanı Richard Nixon tarafından çıkarılan bir af ile cezası 3 senelik ev hapsine çevrilmiştir.

Vietnam’daki ABD askerleri arasında arttı ve 1971’de yayınlanan resmi bir raporda, ABD askerlerinin üçte birinden fazlasının ilaç ve uyuşturucu bağımlısı olduğu tahmin edildi.

My Lai katliamının ortaya çıkardığı olaylar  moralleri daha da düşürdü, çünkü GI’lar üstlerinde gizlenen diğer zulümleri merak ettiler. Birleşik Devletler’deki halk , My Lai katliamının acımasızlığı ve bunu üst düzey yetkililerin gizlemeye yönelik çabaları, anti savaş duygularını artırdı ve Vietnam’daki ABD varlığının sürmesi konusunda nüfus arasındaki acı bölünmeyi artırdı.


Tabiiki her ABD Katliamında olduğu gibi bu katliamın başında da Nobel Barış ödüllü Dışişleri Bakanı eli kanlı katil Henry Kissinger vardı..

Selam ve Saygılar


Yorum Yaz