Yaşam

1200 Yıllık Kayıp Mısır Kenti: Heracleion..

1200 Yıllık Kayıp Mısır Kenti: Heracleion

Tarih, yaşanmış hikayeleri, görünenin ardındaki gerçek sebepleri, umulmadık zamanlarda ve mekanlarda ortaya çıkan yapıları ve daha nicesi ile her zaman bizleri şaşırtmayı başarmıştır. Geçtiğimiz yıllarda keşfedilen kayıp kent Heracleion da onun şaşırtmacalarından biri gibidir adeta. Tarihçilerin hiç beklemediği bir anda ortaya çıkan ve onlara bir “oh” çektiren bu kent, aslında çok uzun yıllardır kayıptı.
heracleion antik kenti1200 yıl önce bir anda yok olmuş bir Mısır kenti Heracleion. Tarihçiler Yunan mitolojisinde sıklıkla adı geçen kentin uzun bir süre toprak altında kaldığını düşündüler. Hatta Heracleion’un bir efsane olduğunu savunanlar da oldu. Sonra ne mi oldu? Thonis adıyla da bilinen bu antik kent bir Fransız su altı arkeoloğu tarafından keşfedildi.
kayıp şehir heracleionÖmrünü su altı dünyasına ve arkeolojiye adamış olan Franck Goddio isimli dalgıç 2000 yılında Mısır’ın Abu Qir Körfezi’nde kıyıdan 2,5 km uzakta ve denizin 10 m altında Heracleion Antik Kenti’ne ulaşmayı başardı. O döneme kadar hakkında sahip olunan bulguların büyük çoğunluğunun Yunan mitolojisine dayandığı Heracleion’a dair daha önce hiçbir ize rastlanmamıştı.
heracleionun keşfedilmesiBüyük bir deprem ya da sel gibi sebeplerden kaynaklı olarak sular altında kaldığı tahmin edilen Heracleion’un isminden Heredot ve Diodorus gibi antik tarihçiler bahsetmiştir.
 heracleion antik şehriM.Ö. 8. yy’da Mısır’da kurulmuş bir liman şehri olan Heracleion’un Mısır’ın giriş kapısı olduğu düşünülmektedir. Buraya girecek olan tüm gemilerin de bu kapıdan giriş yapmak durumunda olduğu söylenir. Yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan çok sayıda gemi kalıntısı da kentin önemli bir deniz ticaretine sahip olduğunu kanıtlar niteliktedir.
heracleion antik kentiYunan mitolojisinde ise Turuvalı Helen ve Paris’in savaş öncesi bu şehirde mahsur kaldığına dair bir efsane yer almaktadır.
heracleionBulunmasının ardından 14 yıllık bir çalışmanın sonucunda denizden çıkarılan, bir kısmı korunmayı başarmış bir kısmı da oldukça hasar görmüş yapılar görkemli bir görünüme sahip. Uzun bir çabanın ve emeğin ürünü olan bu yapılar içerisinde dönemin yaşam şekli hakkında bilgi sahibi olunacak pek çok parça da yer alıyor.
heracleion şehriDeniz altında 15 km gibi oldukça geniş bir alana sahip ve yüzyıllardır kayıp olan Heracleion’un günümüzde yeniden keşfedilmesi ise hem tarihçileri hem de bizi oldukça heyecanlandırıyor.

Yorum Yaz