Yaşam

Aldatıcı bir unutma günü Pazar…İnsanoğlu dünya kurulduğu günden itibaren bugüne kadar çetin bir mücadele ve savaş vermektedir. İlk insandan gününüze kadar nice medeniyetler kurulmuş, nice devletler var olmuş yok olmuştur. İnsanlar hep bir varoluş mücadelesi içerisinde olmuşlardır.

 Eski Mısırla beraber insanoğlu takvim ve saat uygulamasına başlamıştır. Mezopotamya’ da ay güneş takvimi kullanıldı. 1752 yılından itibaren birçokAvrupa ülkeleri, 1926 yılından itibaren deTürkiye miladi takvimi kullanmaya başlamıştır. Ortadoğuve İslam alemini de peygamberin 622 miladi yılında Mekke’den Medine’ye hicretini başlangıç kabul ederek hicri takvimi kullanmaya başladı.
İnsanoğlunun yaşam mücadelesi daima hep artarak, ağırlaşarak devam etti. 1 hafta yedi gün uygulanmasından sonrada özellikle Avrupa’da başlayan hafta da bir gün tatil başladı. Bir gün tatilin tatbikî dini bir yanı da var. Müslümanlar cuma günü, Museviler cumartesi günü, Hristiyanlar pazar günü dini günleri olduğu için tatil yapıyorlardı. Her iki din arasında sadece Müslümanlarda cuma günü ibadet namaz toplu halde farz yâ da mecburi idi.
Yıllardır aklıma hep şu sual gelir. Hakikaten Avrupa Hristiyan ailemi ibadet için mi pazar günü tatil ediyordu? Müslümanların cuma günü bayram günü idi. Hayatın ritminde bir değişikliği cuma günü hemen hissedersiniz. Ayrıca cuma gününün mecburi bir dinlenme günü olduğunu ön gören dini bir ilke de yoktur. Cuma günü bir kaç saat çalıştıktan sonra camiye gidilir. Toplu namazdan sonra biraz sohbet muhabbetten sonra işler devam ederdi ve ediyor.
Pazar günlerini düşünelim Avrupa’da. Şehirlerin caddeleri ıssız ve sessiz, kepenkleri çekilmiş dükkânlar. Avrupa toplumu büyük bir yaşam sıkıntısı ve mücadelesi vermiş. Avrupa insanı hayatı her gün sırtında büyük bir yük olarak taşımaktaydı. Pazar günü bu yükü sırtından indirdikleri bir gündü onlar için.
Bundan dolayı pazar günü Avrupalılar için bir mutluluk esenlik ve ibadet günü değil adeta “Yükü sırtından indirdikleri bir gündü” onlar için. Pusuda bekleyen “İş günlerinin ağır ve sıkboğaz” edici karanlığından kaçıp sığınılan gerçek dışı aldatıcı bir unutma gününe dönüşmüştü artık.
Zaman içerisinde Avrupalıların çektiği yük bütün insanlığın ve ülkemizinde çektiği bir yük olan “kapitalizm” haline geldi.
Artık ülkemizde de Avrupa insanının yaşadığı gibi bir pazar günü yaşanmakta, “Pusuda bekleyen iş günlerinin ağır ve sıkboğaz edici karanlığından kaçıp sığınılan aldatıcı bir unutma günü Pazar…”

Yorum Yaz