Yaşam

Yobaz ve Yobazlıklar

Yobaz kelime yıllarca ülkemizde bir kesimi aşağılamak, küçümsemek ve ezmek için başka bir kesimin sıklıkla müracaat ettiği bir kelime olmuştur.
Peki, Yobazın kelime anlamı nedir? TDK sözlüğünde Yobaz; Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan, Kaba saba, inceliksiz kimse anlamlarına gelmektedir.
Yüzyılımızın önemli düşünür fikir adamlarından Roger Garaudy “Yobazlıklar” kitabında, tüm dünyadaki türlü yobazlıkları şöyle sıralıyor;
1.Akla pranga vuran ve geçmişini güncelleştiremeyen dinci yobazlık,
2.İnsan severlikten uzak, ırkçı ve saplantılı etnik yobazlık,
3.Bilimi ilâh gibi görüp putlaştıran bilimci-teknokratik yobazlık,
4.Çıkarı için diğer halkları açlığa mahkûm eden kapitalist yobazlık,
5.Marks’ın düşüncesini pespayeleştiren sosyalist-komünist yobazlık,

Ve bugünün insanına hayatı zehreden, geleceğin insanını da şimdiden zehirleyen daha nice yobazlıklar…

Bu tanımlamalar çevresinde ülkemizde ve dünyada Yobazlık yapanların temel özellikleri de ortaya çıkmaktadır. Yani yobazlık birilerinin iliştirmek istediği gibi ”Din” ile alakalı bir şey değildir.
“Hareketsiz ve adapte olmayı ret edenler, Geçmişe dönüp geçmişe sıkı sıkı sarılan ve hep geçmiş özlemi ile tutuşan, ama ileriyi göremeyenler,
İçe kapanıklar, Katılaşanlar, kemikleşenler, hırçınlaşanlar, uzlaşmayanlar hoşgörüsüzler, işte Yobaz ve yobazlıkların genel özellikleridir bunlar.”
“Yobazlığın en sinsi şeklide  ;Batı’nın bilim ve teknik yönden diğer bütün hayat tarzlarından üstün olduğuna kesin mutlak inanç..”
Her kriz bilgi, özgüven, inanç ve özgür bireyle aşılacağı bilinen en önemli tespittir.

Kendi özgürlüğünü bir başkasının özgürlüğünün kaynağı bilen toplum bireyleri olmaktır krizleri aşmak.
Hala anlamadık değil mi?  Bunca ihtirasın karşılığında bize ne verirlerse versinler, harcadığımız sadece kendimiz oluyoruz!
Din insanı hürleştirir, Özgürleştirir. Din insanları boyunduruk altına almak, boyunduruk altında tutmak için kullanılmaz..
“Batı’nın Hür dünya, liberalizm, demokrasi, modernizm  gibi etiketlerle dünyaya kabul ettirmeye çalıştığı dinsiz, imansız, kudurganlık” modeli” bu gün yaşadıklarımızdır..”
Bir din adamı İslami siyaseti şu dört ilkeyle tanımlar ;
Din Bilginlerinin elinde olan iktidar, Halkın bu iktidara itaati, Bu iktidarın oluşturduğu düşünce sisteminin benimsenmesi, Bu oluşumun uygulayanlarının emeklerinin karşılığının verilmesi..

Din yobazlığın ne olduğu bundan daha iyi tarif edilemezdi!

 Başta  15 Temmuzda yaşanan darbe olayı olmak üzere gerek din, gerek siyaset gerekse, ticarette Allah’ın bize bahşettiği tam bağımsızlık ve özgürlüğümüzü kısmen yada tamamen birilerinin eline vermekten gelmedi mi?
Özgürlüğünü Allaha bağlılığın sebebi olarak  göremeyenler köleleşiyor ve köleleştiriyor. Özgürlüğünü Allaha bağlılığında bulanlar bu kaynağı kurutmaya çalışan otoriteye teslim olmazlar.
Batı’nın ve Doğu’nun bütün yobazlıkları gözler önünde. Gerek Batıda gerekse Doğudaki bu yobazlıklar ortada. Bunlara karşı ne yapabiliriz?

Hem Batılılarda, hem de biz Doğululardaki bu yobazlıklar ortaya dökülmeden dünya huzura kavuşmayacaktır.
Bu konuda çok önemli bir kitap olduğuna inandığım, Yüzyılımızın önemli düşünür ve fikir adamlarından Roger Garaudy “Yobazlıklar” kitabını mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
Selam ve Saygılar


( Sancak Gazetesi, 24.11.2016)

Yorum Yaz