Siyaset Tarih

Siyah güç hareketi ve Walter Rodney

Walter Rodney 1964 yılında İngilizlerden bağımsızlığını kazandıktan sonra adını Guyana olarak değiştiren Gine’de 1942 yılında doğdu. İngiliz sömürgesinde doğmuş bir siyah idi. İşçi sınıfından zanaatkâr bir ailenin çocuğu olarak doğmuştu.
Babası terzi annesi ev hanımı ve dikişçi idi. Ailesinin politik görüşü işçi sınıfı ve sömürgecilik karşıtlığı içeriyordu.
 Rodney çocukluğunda kapı kapı gezerek ailesinin üyesi olduğu anti sömürgeci ve işçi sınıfı eksenli Halkın İlerici Partisi (PPP) yayınlarını dağıtmakla geçmişti.
Rodney eğitimi ilk okuldan sonra Guyana’nın en önemli lisesi Queens Koleji’ne devam etmesi sınavlı bir burs kazanarak sömürge ve halkın seçilmiş çocuklarının gittiği bir okulda tamamladı.
Rodney Queens Koleji’ni bitirdikten sonra Batı Hint Adaları Üniversitesi’nin (UWI) Jamaika kampüsünde yine sınavlı burs kazanarak kayıt oldu. Marksist ve Radikal ulusalcı duyarlılıkları nedeni ile Rodney öğrenci ilkende makbul birisi olmadı.
Angola – Amerikan soğuk savaşının sadık eri Jamaika gizli servisi şefleri, Rodney’in çok iyi bir öğrenci olduğundan en başarılı sonuçlarla birinci olduğundan ve onur ödülü ile mezun olduğundan haberdar idiler.
1963 yılında Rodney UWI’den mezun olup İngiltere‘de lisans üstü eğitim almak için ayrıldığında gizli servis şefleri bir rahat nefes almışlardı. Ama Rodney’i son görüşleri ve haber alışları bu olmayacaktı.
 Rodney Londra Üniversitesinde Afrika ve Ortadoğuçalışmaları üzerinde doktora yapmaya başladı. Bu alanda lisansüstü eğitim gören ilk grup arasında idi.
Rodney, Jamaika’dan çoktan kurban olduğu soğuk savaşın hiç bir yanını desteklemiyor idi. Hiçbir zaman Batı’nın Afrikatarihine ilişkin politik hesaplarına kanmamış idi. Lisansüstü eğitim tarihine ilişkin politik hesaplarına kanmamıştı.
Lisansüstü eğitim merkezi SOAS seçmenine rağmen buranın soğuk savaştan ilham alan bir Afrika çalışma merkezi olduğunun farkında idi ve buna hiç itibar etmedi.
24 yaşında doktorasını bitirmişti. İş başvurularına başladı. Nijerya Ibaden Üniversitesine iç çatışmalardan dolayı gidememişti. 1967 yılında Afrika’nın doğusunda Tanzanya’da Darus Selam Üniversitesinde çalışmaya başladı.
1968’de henüz 26 yaşında Rodney sadece politik olarak değil filende harekete geçenler arasında idi. Çok popüler bir öğretim görevlisi idi. Sade dili ve net ifadeleri ile öğrenciler arasında çok seviliyordu.
1960 küresel devriminde Pan Afrikalılık adına Siyah Güç’ün savunucusu olarak ünlenmişti. Siyahdünyanın her yerinde başkaldıran bir hareket olan Siyah Güç, ikinci dünya savaşından sonra siyahların hayatını etkileyen ciddi olaylara bir tepki olarak doğmuştu.
1968 yılında Rodney1in adı artık Siyah Güç ile anılmaya başlamıştı. Adaya dönüşü ile Siyah Güç bayrağını ele almıştı.
Rodney’i her yerde görmek mümkündü. Üniversite de öğrencilere hitap ederken, Gettolardaki gençlerle toplantı yaparken yâda sömürgeci devlete isyana kalkışan dini isyancı gruplarla müzakere ederken. Artık “Rodney Kardeş” Wally Kardeş” olarak anılmaya başlanmıştı kendi ifadesi ile.
Jamaika otoriteler Siyah Gücü tehlikeli bulmuş, Rodney’in peşine düşüp toplantılarını ve konuşmalarını takip etmeye başlamışlardı. Müsait bir zamanda sınırdaşı edilmesi için fırsat kolluyorlardı. Kısa sürede fırsatı yakaladılar.
Ekim 1968 Siyah Yazarlar Kongresine katılmak için Jamaika’dan ayrıldı. Kanada’da ki kongreye Siyah Güç hareketi damgasını vurmuştu. Birçok gazeteye mülakat vermiş ikili konuşmalar yapmıştı.
 Kongrede yaptığı konuşmanın başlığı çok sertti. ” Afrika Tarihi Siyah Devrimin Hizmetinde” Siyah yazarlar kongresinden döndüğünde adaya çıkmasına izin verilmedi. “Persona non grota” (istenmeyen kişi) ilan edilen Rodney aynı uçakla Kanada’ya geri gönderildi. Jamaika’da tepki inanılmazdı. Öğrenciler yerleşke içinde ve dışında protesto eylemleri yapıyordu. Akademisyenler yürüyüşe geçmişlerdi. Adada 1930 dan sonra meydana gelen en büyük kargaşa oluyordu.
Rodney eğitimini harcadıkları emeğe ve vergilere borçlu olduğunu söylediği Jamaika halkına borcunu ödemek için UWI’de ders vermek üzere geri döndü.
 Sonra tekrar Tanzanya Darul Selam Üniversitesine geri döndü. Afrika’nın ve dünyanın değişik yerlerinden gelen siyahlar. Siyasi göçmenler Tanzanya ‘ya hücum etmişlerdi. 1972 yılında “AANGB” yeni “Avrupa Afrika’yı Nasıl Geride Bıraktı” kitabını yazdı.
Tek kitapla Afrika tarihini dünya ölçeğinde az gelişmişlik teorisi ile entelektüel bir tutku ve politik sorumlulukla ele almıştı.
1974 yılında Emekçi ittifakın merkezileşmesini sağlamıştı. Bu örgütleme toplumdaki devrimci gücü inşaat etmek için verilen amansız mücadelenin politik temeli haline gelmişti. Haziran 1979 yılında Emekçi İttifakı (WPA) partileştiğini resmi olarak duyurdu.

Rodney’in gücünü kırmak için birçok davalar açıldı. Kundaklama davaları gibi. Şubat 1980 sonunda Walter’in iki yakın arkadaşı Ohene Kooma ve Edwaer Lublin gizli servis tarafından öldürüldü. Parti mensuplarının evleri basıldı, yağlamandı ve şiddet gördüler.
Rodney Afrika çocuklarına ve Avrupa tarafından lanetli bir hayata mahkûm edilen herkese insiyatifi ele alıp yolu değiştirme çağrısı yapıyordu.
Rodney şöyle diyordu; “Yoldaşlar biz başka bir yol bulmalıyız. Bugün her şeyi yapabiliriz. Avrupa’yı taklit etmediğimiz sürece ve Avrupa’yı yakalama hırsına kapılmadığımız sürece.
 AvrupaAmerika‘dan esinlenen devletler, kurumlar ve topluluklar oluşturarak yine onları yüceltmeyelim. Beklentilerimizi karşılayacak cevabı başka yerde aramalıyız” Rodney yoldaşları ile denemek, bulmak, göze almak, yeni örgütlenme ve mücadele yolları, yaklaşımlar, ön açacak kavramlar ve onları güçlendirecek yeni başlangıç noktaları oluşturmak istiyordu.
13 Haziran 1980 Cuma günü akşamı Rodney erkek kardeşi Donald Rodney’in arabasının ön koltuğunda oturmuş kardeşinin gelmesini bekliyordu. Durdukları evin partisine sızmış bir ajanın evi olduğunu sonradan öğrendiler.
 Donald Rodney evin içine Walterin istediği telsiz telefonu almaya gitmişti. Saat 07.30 da ajanın evinin bahçesinde dururken adam Rodney’i arabayla biraz uzaklaşmasını saat 08.00 de telefona gelecek sinyali beklemesini ve telsiz telefonun çalışacağını söyledi.
Kardeşi Donaltla beraber arabaya binip uzaklaştılar. Sinyal geldiğinde bir patlama oldu ve Rodney’in hayatı 38 yaşında son buldu.Tıpkı renktaşı Malcom X gibi suikast ile ortadan kaldırıldı.
Malcom X için söylenen;”O kadarcık zamanda olabileceğinden çok daha fazlası oldu.” Sözü Walter Rodney içinde geçerliydi.
(Bursa Sancak Gazetesi 03.112016)

Yorum Yaz