Güncel

Mezar Bulunamayan ölü.!

Geçen yıl ülkemizde çok acı bir olay yaşanmıştı. Mersin’de lise öğrencisi Özgecan Aslan bir minibüs şoförü tarafından kaçırılıp tecavüz ediliyor. Ceset katilin babasının da yardımı ile parçalanıp yakılıyor. Gerçekten insan yazarken yada okurken bile tüyleri dikiliyor.
Özgecan Aslan’ın katili Suphi Altındöken yasalarımızda idam cezası olmadığı için ömür boyu hapis cezasına çaptırılmış ve cezasını çekmekte idi. Burada şunu belirtmek istiyorum ki kadınlara ve çocuklara karşı işlenen suçlarda idam cezası uygulanmasını isteyenlerdenim.
Katil Suphi Altındöken ve babası cezaevinde silahlı saldırıya uğruyor. Suphi Altındöken hapishanede infaz ediliyor, babası ise yaralanıyor. İşin birinci vahim tarafı cezaevine giren bir mahkûmun canı ve namusu devlete emanettir.
Düşünün herhangi adli, hukuki yada siyasi bir suçtan dolayı, hepimiz ceza evine düşebiliriz. Dışarda ki bir hasmımız bizi devletin güvencesi altında iken üstelik ateşli silah temin ederek öldürebilir. Bu da devlet acısından vahim bir durumdur.
Katil Suphi Altındöken için yaklaşık beş gün gömülecek mezar bulunamıyor. İnsan topraktan gelmiştir ve yine toprağa gidecektir. Toprağa gidecek olan bedendir. Oysa suçu işleyen iyi ve kötü işleri yapansa ruhtur.
Suphi Altındöken cezasını dünyada çekecektir, hiç kuşkusuz inancımıza göre ahirette dede  çekecektir. Ama dünyada ölen bir insan ne tür bir kötülük işlerse işlesin toprağa verilmeyi hak eder. Bu yaşayan insanlar içinde bir görevdir.
Hiç kimse ama hiç kimse Özgecan kızımıza yapılan fiili alkışlayamaz, savunamaz, haklı bulamaz. Tıpkı Suphi’nin annesi gibi. Annesi oğlunun yaptıklarını zerrece savunmamasına rağmen oğlu için bir karış mezar istiyor. Peki, bir annenin ne suçu varki bu  feryadı günlerdir duymamaktan geliniyor ?
Yerel yönetimler ve Belediyeler mezar yeri vermiyor. Ne yapalım şimdi bu şeytana uymuş nefsine yenilmiş adamın cesedini annesinin dediği gibi çöpe mi atalım?
Beşinci gününde avukatların girişimi ile bilinmeyen yere gömüldü ceset. Bu zalim dünyada toprak kimlerin cesedini kabul etmedi ki masum kızı katleden bir vahşinin cesedini, kabul etmesin. Milyonlarca masum öldüren insanlar gömüldü hem de törenler ve şatafatla.
Kısaca ruh bedenden çıktıktan sonra sadece ceset kalıyor. İster Özgecan gibi masumun katili olsun ister terör örgütü mensubu olsun. Cesete zulüm edemezsiniz. Yaşayanların görevi onu toprak ile buluşturmaktır.
İslam dininde “cenazesi kılınmayacak ölüler vardır, ama toprağa verilmeyecek ölü yoktur”.

Yorum Yaz