Kültür - Sanat

Mercedes Kadir’in hikayesini onunla beraber yaşayan şehir..


Bayram Ali Akyüz / Malatya 


Kaç zamandır yazmak istedim ama unuttum Kadirin hikayesini. Oguzhan Kandemir dostumuzla Malatya’yaya gittiğimizde dinlemiştik hikayeyi..

Fotoğraftaki kişinin ismi Kadir , Mersedes Kadir. Akli dengesi yerinde değil ve bütün gün üstünde dolaştığı önünde Mercedes arması olan sopayı Mersedes’i zannederek yaşıyor.


Buraya kadar tamam. İşin en müthiş yönü  bundan sonra başlıyor.. Koskoca bir şehir , Kadir’in Mercedes hayalini her şekiyle sahiplenmiş durumda.. Kadir trafik ışıklarında duruyor, arabasını park ediyor, diğer arabalar trafikte ona yol veriyor, ona göre park ediyor. 
Bütün şehir o “Mercedes”in farkında! Kadir sopasını Mercedes servisine götürüyor, ustalar bütün ciddiyetleriyle arızaları anlatıyor, bir usta sopaya teyp takıyor, diğeri aynasını, armasını yeniliyor..

Bir gün mercedes kadir arabası(sopası) arızalandı diye sanayiye gider. Usta arızasını söyler ve 3 gün sonra gelip alabileceğini belirtir. Tabi mersedes kadir 3 gün sonra gelir usta daha işinin bitmediğini yarın gelmesini söyler.

 Mersedes kadir bu şekilde 2 hafta boyunca gider gelir. Bir gün yine gider sanayiye ama usta işinin daha bitmediğini söyler tabi mersedes kadir sinirlenir artık ve şunu söyler yeter artık yap şu arabayı 2 haftadır eve yürüyerek gidip geliyorum : )

Deli denmesine bakmayın, Malatyalılar bu kelimeyi tamamen küçümsemeden uzak, sevgi ve samimiyetle kullanıyorlar


Sıkı durun; trafik polisleri yanlış yere park ettiğinde ya da ‘çok hızlı gittiğinde’ Kadir’e ceza yazıyorlar, zamanı geldiğinde muayeneye gönderiyorlar!Malatya Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Şubesi tarafından hazırlanan ruhsatta aracın rengi odun sarısı olarak belirtilmiş, 44 MK 444 numaralı plaka verilmiştir.

Son dönemde birkaç kişi tarafından alkole alıştırılan Mercedes Kadir alkollüyken araç kullandığı için polis ehliyetine el koymuş, kaldırımda gitme yasağı vermiş.


 Bir koca şehir, Malatya, Kadir’in hikayesini onunla birlikte yaşıyor. Sıkı durun Hatta Belediye “Malatya’nın Delileri” diye birde katalog yapıyor..

Tebrikler ve teşekkürler Malatya..

Yorum Yaz