Yaşam

İnsanlık tarihinin utançla andığı bilim adamı; Donald Ewen Cameron

İnsanlık tarihinin utançla andığı ve hatırladığı bir psikiyatristin adıdır. Cameron1950’li ve 60’lı yıllarda, insan hafızasının kontrolü üzerine yürütülenCIA projesi MKULTRA kapsamındaki deneyleri yapmış. 
Depresyon, şikâyetleri olan hastalarına kendilerinden habersiz ilaç vererek elektrik şok tedavisi uygulamıştır. Amacı hafızaları silip yeni bir insan yaratmaktı.
CIA‘nın, “KUBARK-Karşı İstihbarat Sorgulaması” adlı elkitabı Dr. Ewen Cameron’un deneylerinin tüm izlerini taşıyordu! “MKUltra’nın gerçek amacı yalnızca beyin yıkama aracı değildireniş odaklarından bilgi alma, yani işkenceydi.
 Honduras’ın işkencesiyle ünlü müfrezesi M-16’nın “sorgucularından biri, Times’e, kendilerinin Teksas’a götürüldüğünü, burada, tutsaklara korku salarak zayıflıklarını incelemek için psikolojik yöntemler öğretildiğini anlatıyordu.
CIA’ nin zihin denetimi deneylerine fon sağlaması, CIA ilişkisi hakkında pek çok ilişki içeren kitaplar yayınlanmıştır. Onun amacı hastaları iyileştirmek sağlığına kavuşturmak değil, kendi icadı olan “pişik dürtü” dediği bir yöntemi kullanarak yeniden yaratmak idi.
Bunun ilk adımı insanı hayrete düşüren üzerinde henüz hiç bulunmayan bir yazma tableti haline getirmek idi. Cameron akla gelen her araçla beyne saldırarak bunu elde edeceğine inanıyordu. Zihin üzerine bir dehşet savaşı yürütmek istiyordu.
1940 yıllarında başlayan elektro şok tedavisi bu hastalıklarda kullanılması popüler hale gelmişti. Hastaları sakinleştirdiği görülüyordu. Bunlar gözlemdi sadece. Camrenon hastalara mesaj dinleterek onların farklı bir biçimde davranacağına inanıyordu.
Şoka uğratılarak nerede ise bitkisel hayata sokulan hastalar mesajları dinlemekten başka bir şey yapmıyorlardı. Bu işlem 1 hafta boyunca devam etmekte, her gün on sekiz ve yirmi saat arasında değişmekteydi. Bir hastaya 101 gün boyunca teypten mesaj dinletmişti
Cameron yıllardır teşkilatla temas halinde olmasına rağmen, 1957’de İnsan Ekolojisi Araştırma Derneği adındaki bir kurum vasıtasıyla CIA’den ilk bağışını aldı.
 CIA dolarları su gibi akmaya başladıktan sonra Allan Memorial Enstitüsü hastanesinden çok tüyler ürpertici bir cezaevine dönmüştü. Hastanenin bodrum katında yalıtım odası dediği ses geçirmez odaya beyaz gürültü verdi. Işıkları söndürüp hastaların gözlerini sımsıkı kaplayan siyah gözlük, kulaklarına plastik zar, kollarına rulo şeklinde karton geçiriyordu.
Kendi deyimi ile “Vücutları ile ilişkisini kesmiş kendi benlikleri ile tahayyül etmelerini engellemişti.
Cameron daha ileri giderek hastalarını günde yirmi ila yirmi iki saat varası uyuşturucu ilaçlara bağlı olarak hayale daldırdığı uyku odası dediği yerleri seslerden ve duyulardan yoksunlaştırdı.
Hastaların on beş ile otuz gün arasında bu halde tutulduğu bazı hastaların 65 gün boyunca uyutulduğu söylenmekte idi.
Camenon elektro şoklarla hafızayı yok ediyor, yalıtım kulübeleri ile duygusal algılamayı ortadan kaldırıyordu. Hastalar hangi zamanda nerede olduklarını anlama duyusunu kaybettirmede kesim kararlı idi.
 Bazı hastaların yemek saatlerinde hangi zamanda olduğunu anlayan Camenon kahvaltı saatinde çorba, yemek saatinde yulaf vererek kafalarını karıştırma talimatı vermiş idi. Cameron’ çalışmalarını 1961 yılına kadar CIA finanse etmişti
Hükümet onun araştırmaları ile bir ilişkinin olup olmadığını araştırmasını istemişti. 1980 yılında CIA bu ilişkiyi kabul etti. Beyin yıkama soğuk savaş olayı idi. Ewen Camenon’un hiç bir mantığı olmayan deneylerle insanların hayatlarını paramparça ettiği ortaya çıkmıştı.
 Cameron’nun Allan Memorial Hastanesinden ayrılmasından sonra yapılan bir çalışmada onun zamanında oraya kabul edilen hastaların %75 ‘nin tedavisi sonrası durumlarının oraya kabul edildiklerinden daha kötü durumda olduğunu gözler önüne sermiştir.
CIA on yıl içerisinde komünist ve çift taraflı ajan olmalarından şüphelenilen tutsakların zihinlerini çözmek için 44 üniversite 12 hastane dâhil olmak üzere 120 kuruma 25 milyon dolar finansman sağlamıştı…

Yorum Yaz