Yaşam

Hangisi kıymetli konuşmak mı ? Susmak mı?Her birinin yeri kendine göre önemli. Öyle günler geçiriyoruz ki; Yunus Emre‘nin dediği gibi ” Söz ola kese başı, söz ola kese savaşı”.
Sözler adeta bir hançer, bir mermi gibi kullanılıyor. Söz söyleyenler savaş eder gibi fütursuzca saçıyor kelimeleri.
Konuşurken söylediklerinizin anlamı yararı varmış sorgulamıyoruz bile. İnsan doğduğundan bir yıl kadar sonra konuşmasını öğreniyor ve tüm yaşamı boyunca konuşur.. “Ağzı olan konuşuyor” sözü, insanların çoğu kez gerekli gereksiz konuştuğunu ifade eder.
Konuşmasını bilmek; yerinde ve konuşmak, konuşmasıyla insanları ilgilendirmek, bilgilendirmek ve etkilemektir. Konuşurken söylediklerinizin bir anlamı ve yararı olup olmadığını sorgulamalıyız.
Her söylediğini düşün, ancak her düşündüğünü söyleme deyimi insanların ağzından çıkanı kulağının duyması gerektiğini anlatan, az ve dikkatli konuşmanın önemini vurgulayan özlü bir ifadedir.
 Konuşmasını bilmek, insanın kendisine, başka insanlara, yaşama, işine ve ilişkilerine nasıl baktığına göre değişen ve mutlaka geliştirilmesi gereken bir yetenektir.
Merhum Akif der ki; “Budur cihanda benim en beğendim meslek, Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek.” Söylenen sözlerin tesirsiz ama bir o kadar da yıllarca ve asırlarca biriktirilen birikimleri yıkıp yakarcasına ağır.
Öyle ki bir gün sorunlar bitince birbirimizin yüzüne dahil bakamayacağımız gibi elini dahi sıkamayacağımız kadar ağır.
Hâlbuki bu kadar duyduğumuz, işittiğimiz şeylerle hareket etmek durumunda mıyız? Allah mukaddes kitabına şu vahiy ile başladı ; “İkra” Oku Mukaddes kitabımızın birinci vahiy emri oku’yu biz “konuş ” diye niye anladık?
Yâda neden hem okuyup, hem dinleyip, hem konuşma olarak neden anlayamadık?
Bazen susmak, söylenen bir sürü sözden çok daha fazlasını ifade etmez mi? Susmak sükût etmek bir sözünün olmadığı anlamına gelmez ki? Aksi gibi çok sözününüz un olduğu anlamına gelir.
Yine alemlerin efendisi buyuruyor ki ; “Susmak huyların efendisidir.” Zamanın az konuşma, çok sükût etme, ilk vayihin gereği bolca okuma zamanı olduğuna inanlardanım. Buralar sanal hayat gerçek.
Fuzuli’nin dediği gibi ; Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil.

Yorum Yaz