Siyaset Tarih

Babylift Operasyonu

Vietnam Savaşının her savaş da olduğu gibi  türlü türlü pisliği var. Taraflar malum: ABDve Batı destekli Güney Vietnam, Sovyetler ve Çin güdümlü komünist Kuzey’e karşı. Savaş yıllarca sürüyor, bataklık gibi giren çıkamıyor. O kadar ki Fransa işin içinden çıkamayınca ihaleyi ABD’ye yıkıp ortadan yok olur. Amerika da dünyanın jandarması diye girdiği savaştan arkasını her zamanki gibi darmaduman bırakıp, çıkar.
Ama konu o değil, konu bu: “Operation Babylift”.
Kamuoyunun pek bilmediği ve duymadığı yâda unutulan bir operasyondur “Operation Babylift” .Yani Bebek operasyonu. Komünist Kuzey Vietnam’ın  Güney Vietnam’a, ne yapacağını bilinmiyordu. Birçok Güney Vietnam kaçmak için büyük bir umutsuzluk içinde çırpınıyordu. Vietnamlı anneler çocuklarını Amerika’ya göndermeyi bir şans umut ışığı olarak görüyordu.
Saigon yoğun bombardıman altında idi. Vietnam’da yer gök yetim öksüz çocuk dolu idi. Yetimhaneler tamamen de dolmuştu. Kimi aileler de çocuklarını açlıktan ya da çatışmalardan ölmesinler diye yabancı yetkililere teslim etmişti. Çocukları bombardımandan kurtarmak ve kendi günahlarını affettirmek için Başkan Ford verdiği talimatla uçakla 3.000 çocuğu ABD’ye, Avustralya’ya, Fransa’ya, Kanada’ya yolluyorlar.
Merkezi Atlanta’da bulunan World Havayolları, ilk aşamada 57 çocuğu 2 Nisan 1975 gecesi alelacele uçağa bindirerek Amerika Birleşik Devletleri’nde doğru havalanmıştı. Bu çocuklar daha sonra evlat edinilerek Amerikalı ailelerce büyütüldü. İnsani girişimler için baskı altındaki Amerikan yönetimi, bunu takip eden günlerde, binlerce çocuğu daha ülkeden çıkardı.
Güney Vietnam’daki Amerikan yardım görevlisi Suzan durumu şöyle anlatıyordu; Saygon yetimhanesinde yardıma muhtaç 100 bebek vardı. Güney Vietnam’a yakın bir şehre taşındı bebekler ve yaşam koşulları kötüleşti. Gıda sıkıntısı vardı. Artık gelecek, çocukların hayatları risk ve tehlike altında idi. Yetimhaneler denizaşırı malzemelere bağlıydı. Çocuk taşımak için bir uçuş arıyordum, ama ticari uçuşlar durmuştu. Askeri Operasyonu Babylift’e katılmak için davet, geldi ve minnetle kabul ettik.
26 Nisan 1975 tarihinde, Vietnam da 14 bakıcı ve çocuk bir uçağa bindik. Filipinler de durdu ve bir mülteci kampında daha bir hafta geçirdik. Çocukların geri kalanı da o kargo uçağına yerleştirilerek yolculuğa devam ettik. Bebekler battaniye ile kaplı küçük bir karton kutulara yerleştirildi. İki yüz çocuk uzun ve garip yolculuğun sonunda Seattle indi.
Bunların beşte dördü Amerika’ya götürülürken, bir kısmı da Avustralya’da ya da başka batılı ülkelerde evlat edinildi. Çocukların kimileri bu sırada bir kaç haftalıktı. En büyükleri ise 8-10 yaşları arasındaydı.
Washington’da Ford yönetimine yapılan en büyük eleştiri ise çocukların çoğu yetim değil idi! Operasyonun en can alıcı noktalarından ve sorularından biri de şu idi; Yetim ve öksüz olmayan çocuklarda Vietnam’dan neden  kaçırıldı ?
Vietnam Savaşı’nın son günlerinde,  askeri nakliye uçakları Vietnam’dan Babylift operasyonu kapsamında 3300 çocuklarını çocuğu ülke dışına çıkardı. Vietnam yetimlerini taşımak içi yapılan ABD hükümet planı tam bir felaket ile başladı. İlk uçuş, Saigon’a idi. 4 Nisan 1975 tarihinde, Uçakta 138 Vietnamlı çocuk vardı. Uçak kalkıştan birkaç dakika sonra düştü.
Başından beri, Amerikalılar Babylift amacını, yürütme ve gerekçelerini tartıştılar. Vietnam Amerikan Büyükelçisi Graham Martin tahliyelerin  “Vietnam Cumhuriyeti lehine olacağı Amerikan kamuoyunun da sakinleştirilmesine yardımcı olacak.” diyordu.  Başkan Gerald Ford, bebekler ve çocuklarla dolu bir uçağı karşılamak için San Francisco havaalanında televizyon kameraları önünde fotoğraflar çektirip dünya ne Amerika kamuoyuna karşı kullandı.
Yıllar sonra açılan Babylift davasında çocukların birçoğunun savaş sırasında baskı altında verildiğini ve yetim olmadıkları savunuldu. ABD hükümeti için çocukların ailelerine dönmelerinin sağlanmasının bir zorunluluk olduğu belirtti. Avukat Tom Miller, çocukları savunmak, için mahkeme salonuna Vietnamlı anneleri getirdi. Yargıç Spencer Williams sonunda 2.000 ayrı dava değil, davanın bir tane olduğunu ilan etti. Babylift davasını kapattı kısacası. Avukat Tom Müller “O kayıtları mühürlü ve biz Vietnamlı ailelere çocukları nerede olduklarını bildirmek zorundayız ” dedi.
Tabiî ki Arjantin, Endonezya, Şili’de olduğu gibi yine ABD Dışişleri Bakanı tabii ki o tanıdık isimdi .Bir CIA operasyonu  ve Henry Kissinger!

Vietnam savaşı sırasında anne babalarını öldürdükleri için yetim kalan
bu  çocuklar Birinci ve ikinci körfez savaşı sırasında Irak’ da savaşan Ebu Gruyeb hapishanesinde işkence yaparken resim çektiren çekik gözlü paralı ABD askerleriydi artık.!(Bursa Sancak Gazetesi 08.10.2016)

Yorum Yaz