Siyaset Tarih

Akbaba Operasyonu

General Jorge Rafael Videla, Arjantin‘i 1976-1981 arasında demir yumrukla, kanla, ölümle yöneten askeri diktatör , İki kez müebbet ve de onların üstüne 50 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra rütbeleri sökülmüştü.
 17 Mayıs 2012 sabahı hücresinin tuvaletinde, klozette otururken son nefesini vermişti. 87 yaşındaydı. Ailesi onu 1925’te doğduğu yerde, Mercedes kasabasında toprağa vermek istedi.
Halk ayaklandı. “Kasabamızın Arjantin faşistlerinin ziyaret mekânı olmasını istemiyoruz” dediler ve eklediler: “Cesedini denize atın, olsun bitsin. Zaten o da kurbanlarına öyle yapmıştı.
” Videla’nın diktatörlüğü dönemindeki “Ölüm uçuşlarını kastediyorlardı kasabalılar. Vidala ile başlayıp, daha sonra ondan bayrağı devralan Reynaldo Bignone ile süren “Çarşamba gecesi uçuşlarını.
Arjantin’de ‘Kirli Savaş (Guerra Sucia) olarak adlandırılan askeri cunta döneminin insanlık dışı uygulamalarından en ağırları donanmaya ait mekanik okulu olan Esma’da işlenmişti. 9 ila 30 bin arasında muhalif sosyalist militan, öğrenci, gazeteci ve entelektüelin katledildiği o dönemde, Esma’da 5 bin kişi işkencelerden geçirilerek kaybedilmişti.
Esma’da işlenen cinayetlerin en acımasızları ise, dönemin askeri pilotlarından Adolfo Scilingo’nun gazeteci Horacio Verbitsky’ye verdiği bir röportajın ardından ortaya çıkmıştı.
İşkence ve insanlığa karşı suç işlemekten 1084 yıl hapse mahkûm olan Scilingo, o dönemde her Çarşamba günleri en az 10-15 tutuklunun binlerce metre yükseklikten aşağı atıldığını itiraf etmişti.
 Scilingo, tutukluları ölüm uçuşlarına götürmek için yapılanları anlatırken, “Önce dans etmeleri için akıcı müzik çalınıyordu. Daha sonra başka bir cezaevine tahliyeleri için aşı yapılmaları gerektiği söyleniyordu ve anestezide kullanılan ‘Pentotal’ aşılanıyordu.

Çok geçmeden tamamen uyuşuyorlardı ve kamyonlara bindirerek piste götürüyorduk” diyerek, cinayetlerin nasıl soğukkanlılıkla ve acımasızca işlendiğine dikkat çekmişti. Scilingo’ya göre, sadece 1977-1978 yılları arasında 150-200 kadar ölüm uçuşu gerçekleştirilmişti.
Bu da, aslında uçaklardan atılarak katledilen muhalif sayısının tahmin edilenden daha fazla olduğunu gösteriyor. Arjantin’deki ‘Kirli Savaş’ın’ belki de en gaddar uygulamalarından olan ölüm uçuşlarına katılan diğer pilotlar, uzun yıllar hiç bir şey olmamış gibi pilotluk mesleğini sürdürmüşlerdi.
 Adolfo Scilingo uzun yıllar Arjantin Havayolları’nda çalışırken, bir diğer pilot Julio Alberto Poch ise Hollandalı Transavia şirketine pilotluk yapmıştı. Poch, bir dönem beraber çalıştığı meslektaşlarına muhalif tutukluları neden öldürdüklerini anlatırken, “Onlar solcu teröristlerdi” diyerek kendini savunuyordu.
Bir diğer ölüm pilotu Emir Sisul Hess’in ise, uçaklardan atılan muhalifleri anlatırken, “küçük karıncalar gibi düşüyorlardı” dediği ortaya çıkmıştı. Hess, her uçuştan önce tutukluların bayıltılarak, çıplak halde uçaklardan denize atıldığını da kabul etmişti.
CIA işbirliği le Latin Amerika ülkeleri, Brezilya, Paraguay, Şili, Arjantin, Bolivya ve Uruguay’da peş peşe darbelerle diktatörler işbaşına geldi. Muhaliflerine kaçacak delik bırakmamak için ortak bir plan geliştirdiler.
Tüm diktatörlüklerin gizli servisleri, güvenlik ve orduları birlikte çalışarak yakaladıkları muhalifleri ilgili ülkeye teslim edeceklerdi. Ya da ortadan kaldıracaklardı!
Bir tür Zulüm ortak pazarı oluşturuyorlardı. büyük bir özgürleştirme ve Demokratikleştirme hareketi yapılıyordu! Programın bir ayağında ise çok tanıdık bir isim vardı Serbest Piyasa ekonomisinin yılmaz savunucusu Milton Friedman .!
Çok yıllar sonra, Arjantin demokrasiye dönünce mahkemeye çıkarıldı En az 30 bin kişinin ölümünden sorumlu tutuluyordu diktatör General Jorge Rafael Videla, O kadar değil dedi taş çatlasın 7-8 bin kadardır. Sonra bir ara 22 bin dedi sonrada hafızam zayıfladı, hatırlamıyorum” diye kestirip attı.
İstediğinde hafızası geri geliyordu. Hücresinde bir gazeteye yaptığı açıklamada, “Hiçbir şeyden pişmanlık duymuyorum” demişti, “Terörle ve Yıkıcı akımlarla savaşı kazanmamız için o insanların ölmeleri gerekiyordu.
Ama onları ne kurşuna dizebilirdik, ne de yargılayabilirdik. En temizi iz bırakmadan ortadan kaldırmaktı…” Ölmeseydi, Akbaba Operasyonundan kesin bir müebbet daha yiyecekti. Dava kalan 24 sanıkla devam etti.
Mercedes kasabasının öfkesi karşısında ailesi geri adım attı. Ölümünden günler sonra gömüldüğü mezarlık açıklandı. Ama asıl sanığın, Akbaba Operasyonu gizli mimarının adı bile geçmiyor davada.
Kim mi? Dönemin ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger

Yorum Yaz